Asset Publisher Asset Publisher

Akcja "Prastary Dąb"

Jest dąb Bartek, dąb Chrobry, dąb Bolesław, Świętopełk, Wojsław czy Warcisław. A jak nazwiemy nasz lokalny dąb? dowiedz się więcej w artykule!

Podczas gdy w polskich lasach trwa walka z kornikiem, postanowiliśmy… zgłosić kandydata do rejestru pomników przyrody. Cóż to za kandydat? Jest nim pewien dąb szypułkowy, rosnący sobie dotychczas we wsi Kolonia Grodysławice, w gminie Rachanie. To on będzie gwiazdą całej naszej akcji. Na terenie naszego nadleśnictwa dotychczas tylko cztery obiekty mają ten status, mamy nadzieję że przy Waszym udziale uda się stworzyć piąty!

                Zapewne nie wszyscy wiedzą, co to w ogóle jest pomnik przyrody. Przypomnimy Wam definicję. Według Ustawy o ochronie przyrody „Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie."  Prawna definicja mówi dość precyzyjnie. Pomnikiem może być  zarówno wodospad, duży głaz narzutowy, oraz…duże drzewo. Największe w okolicy, już na pierwszy rzut oka zwracające na siebie uwagę. Tak jak nasz bohater. Stojąc samotnie w polu, góruje nad wsią, przypominając mieszkańcom o ponadczasowym pięknie i niesamowitej potędze sił przyrody. Pomierzyliśmy go. Ze średnicą (na wys. 1,3 metra od ziemi) 125 cm i obwodem aż 385 cm z łatwością spełnia wszelkie proponowane kryteria pomników przyrody. Pomimo iż jest niewysoki, tylko 22 metry, ale jest to normą dla drzew rosnących na otwartej przestrzeni.

                Skoro już wiemy, jakie obiekty mogą zostać sklasyfikowane jako pomniki przyrody, warto powiedzieć, jakie konsekwencje dla naszego dębu będzie miało otrzymanie takiego statusu? W czym mu to pomoże? Otóż, drodzy internauci, status drzewa pomnikowego oznacza bardzo dużo zakazów. Oczywiście niszczenie czy uszkodzenie takiego drzewa jest surowo zabronione. Ustawa zabrania uszkadzania i zanieczyszczania gleby, umieszczania napisów reklamowych, prac ziemnych mogących wpłynąć na pomnik przyrody, i wielu innych rzeczy. Dla naszego bohatera będzie to oznaczać też objęcie cyklicznym monitoringiem. Od chwili objęcia go tym statusem co pewien czas urzędnicy będą sprawdzać jego stan zachowania; czy nic mu nie dolega, czy nie zasiedliły go jakieś niedobre grzyby, czy nie strzelił w niego piorun ( co zdarza się w przypadku drzew dużych rozmiarów)… po prostu, jak się nasz dąb miewa. W chwili obecnej powiemy, że nasza dzisiejsza gwiazda jest okazem zdrowia, nic szczególnego mu nie zagraża, kolokwialnie mówiąc jest „zdrowy jak rydz". Status pomnika przyrody, mamy nadzieję, utrzyma to status quo.

Przejdźmy teraz do sedna naszej akcji. Wypełniając wniosek o uznanie naszego liściastego bohatera jako pomnik przyrody, dotarliśmy już na samym początku do rubryki o poniższej treści:

Punkt drugi karty ewidencyjnej pyta o nazwę. Próbowaliśmy się dowiedzieć,  czy nasz dąb jest jakoś przez mieszkańców nazwany, ale okazało się, że jest po prostu bezimienny. Nie możemy na to pozwolić! Zwracamy się do Was, drodzy internauci. Pomóżcie nam w wymyśleniu nazwy dla naszego wiekowego przyjaciela! Liczymy bardzo na Waszą inwencję, a najbardziej popularna wśród internautów propozycja zostanie wpisana do wniosku o uznanie za pomnik przyrody! Propozycje zamieszczajcie na naszym profilu społecznościowym facebook, pod tym zdjęciem :LINK:

Dla pomysłodawcy najlepszej nazwy, poza niewątpliwym zaszczytem udziału w sprawie wielkiej rangi, przewidzieliśmy też miłe upominki!