Wydawca treści Wydawca treści

Nasze Arboretum

Arboretum (łac. arbor ,arboris - drzewo), czyli ogród dendrologiczny, dendrarium - jest to miejsce, gdzie kolekcjonuje się i prowadzi badania nad drzewami i krzewami. Według niektórych definicji jest to dowolna powierzchnia służąca uprawie kolekcji drzew i krzewów.

Pamiątkowe zdjęcie z uroczystości otwarcia arboretum

Nasze arboretum zostało oficjalnie otwarte dla zwiedzających 21 czerwca 2013 roku. Obiekt jest jednym z elementów ścieżki edukacyjnej "Siwa Dolina", a znajduje się w Tomaszowie Lubelskim, nieopodal budynku nadleśnictwa. Na obszarze 5 800 m2 rośnie ponad 70 gatunków drzew i krzewów flory całego świata.

Florę europejską reprezentują m.in.  sosna zwyczajna, świerk serbski, kosodrzewina, lilak węgierski, perukowiec podolski, wierzby, dęby, kasztanowce, rokitnik i cis pospolity.

Rośliny pochodzące z Azji to m.in. miłorząb dwuklapowy, surmia zwyczajna, rododendrony, jodła koreańska, brzoza dahurska, cyprysik groszkowy, aktinidia ostrolistna, wierzba mandżurska i jałowiec chiński.

Gatunki dziko rosnące w Ameryce Północnej, rosnące w naszym Arboretum to m.in. milin amerykański, orzesznik pięciolistkowy, mahonia pospolita, jałowiec wirginijski, żywotniki, jodła kalifornijska, świerk biały i metasekwoja.

Warto nadmienić, iż arboretum powstało przy wielkim udziale pracowników nadleśnictwa, którzy poświęcili wiele godzin własnej pracy, m.in. sadzili rośliny czy zakładali żwirowe alejki.

W 2012 roku nadleśnictwu udało się uzyskać środki finansowe z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie na wykonanie zadania "Doposażenie arboretum przy ścieżce edukacyjnej "Siwa Dolina" w elementy edukacyjne". Pozwoliło to na zainstalowanie stelażyków z tablicami, zawierającymi opisy i zdjęcia roślin. Powstała także ozdobna brama, prowadząca na teren obiektu.

  

Arboretum przy Nadleśnictwie Tomaszów od chwili otwarcia cieszy się dużą popularnością, przede wszystkim placówek oświatowych, które często w okresie letnim organizują wycieczki krajoznawcze. Dzięki temu uczniowie mogą zaczerpnąć wiedzy z dziedziny botaniki i poznać ogromne bogactwo przyrody, nie tylko tej rodzimej.

 

Aby obejrzeć więcej zdjęć naszego arboretum, zapraszamy do zakładki Galerie zdjęć!